XXX TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!
Hızlı ve Güvenilir Alışveriş Hızlı ve Güvenilir Alışveriş Hızlı ve Güvenilir Alışveriş Hızlı ve Güvenilir Alışveriş

Motor Yağı kontrolü Ne Zaman yapılmalıdır.

Tarih: 10.03.2023 00:02
Motor Yağı kontrolü Ne Zaman yapılmalıdır.
MOTOR YAĞI KONTROLÜ NE KADAR ZAMANDA BİR YAPILMALIDIR.
 
  • Tüm motosiklet motorlarında mutlaka belirli ölçüde Motosiklet motor yağı eksiltme yaşanmaktadır. Bunun normal sınırlar arasında olması kabul edilebilir bir durumdur. Son yıllarda motor yağı üretim teknolojilerindeki ilerlemeler sonucu,  yeni teknolojiler ile üretilen son teknoloji ürünü motor yağlarında eksiltmeler çok az seviyelere gerilemiştir. Bu teknoloji ürünü motor yağlarının ilave olarak kullanım ömürleride uzamıştır.
  • Motorda kullanılan  yağın seviyesinin kesilme hızı sabit bir çizgi ilerlememektedir. Koşullara göre motordaki yağın bazen daha hızlı eksildiği ve dalgalı bir seyir izlediği gözlemlenebilmektedir.  Motor yağının eksilme hızını etkilyen belli faktörler vardır.
  • Motorda kullanılan yakıtın kalitesi motor yağı eksiltmeyi etkileyen önemli nedenlerden biridir.
  • Motor sürücüsünün kullanım tarzı yine motor yağının eksilmesine sebep olan diğer bir nedendir. Motosikletin yüksek devirlikullanılması, limitlerinin uzun süre zorlanması durumunda motordaki yağ tüketimi artabilmektedir. Motorda oluşan hararet motor yağı tüketimini tetiklemektedir.  
  • Yine sıcak hava koşullarında kullanılan motosikletlerde yağ tüketimi fazlalaşmaktadır. Bu sebeple sıcak iklimlerde veya mevsimlerde kullanılan motorsikletlerde, motor yağı kontrol periyotlarının daha dar zaman aralıklarında yapılması önerilmektedir.

 SONUÇ
  • Motosiklet motor yağı durumunun mümkün olan en kısa zaman aralıklarıyla kontrol edilmesinde fayda vardır.  Motor yağı durumu ve seviyesinin  kontrol zaman aralığının BİR HAFTA periyodunu geçmemelidir. En geç haftada bir motosiklet motor yağının periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Motorsikletle uzun yol  ve gezilere çıkmadan önce motor yağının koşulsuz olarak mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Motosiklet kullanım klavuzu kitapçığında üretici tarafından  önerilen motor yağı değişim sürelerine mutlaka uyulmalıdır.
  • Motor yağı olarak güvenilir markalardan Motul Motor Yağı ve Putoline Motor Yağı gibi,  bilinen dünya markası yağların kullanılmasıda motorunuzun yaşam ömrünü etkilemektedir.  


www.motozirve.com
 
Yükleniyor...