XXX TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!
Hızlı ve Güvenilir Alışveriş Hızlı ve Güvenilir Alışveriş Hızlı ve Güvenilir Alışveriş Hızlı ve Güvenilir Alışveriş

Motor Yağı Viskozitesi Nedir ?

Tarih: 09.03.2023 23:30
Motor Yağı Viskozitesi Nedir ?
Motor Yağı Viskozitesi Nedir ?
MOTOR YAĞI VİSKOZİTESİ NEDİR.

Viskozite kelime kökeni olarak fransızca kaynaklı bir kelimedir. TDK ya göre , Koyu kıvamlı olma durumu, akışmazlık, akışkan olmama anlamına gelmektedir. Yağın akmaya karşı gösterdiği direnci ifade etmektedir. Motor yağının akışkan olup olmadığını anlatmak için viskozite sınıfları kullanılmaktadır.

Motor yağı soğudukça kalınlaşır, motor ısındıkça yağda ısınacağından daha ince hale gelir.
Viskozite rakamı Motor Yağı küçüldükçe yağ daha akışkanlaşmaktadır. Rakam Büyüdükçe yağın akışkanlığı azalmaktadır.


Örneğin; Suyun akmaya karşı direnci düşük olduğundan viskozitesi düşüktür denilir. Oysaki balın akmaya direnci yüksek olduğundan viskozitesi yüksektir.  Sonuç olarak bal  suya göre daha az akıcı olduğundan, balın suya göre vizkozitesi daha yüksek demektir.

Viskoziteden farklı olarak Viskozite İndeksi olarak kullanılan kavram vardır. Viskozite indeksi belli alt ve üst iki  sıcaklık değerleri arasında, yağın sıcaklık diğişimlerine karşı gösterdiği Viskozite değişiminin ifadesidir. Yüksek viskozite indeksine sahip motor yağları, sıcaklık değişimlerine karşı viskozite değerleri daha az etkilenmektedir. Viskozite değeri yükseldikçe yağın viskozite özelliği sıcaklık değişimlerinden daha az etkilenmektedir.


MOTOZİRVETags:
Viskozite Nedir, Motor Yağı Viskozitesi
 
Yükleniyor...